x

Avizeler, her mekân da karışımıza çıkar. Avize anlam olarak asmaktan gelen asılan şey demektir. Genelde camiler, evler, eskiden kalan kiliseler, mağazalar, düğün salonları, toplantı salonları, iş yerleri gibi pek çok mekân da avizelere rastlamak mümkündür. Bunların yanı sıra artık açık alanlarda da avizeler kullanılmaya başlamıştır. Bahçelerde ve dış mekânlara sahip diğer yerlerde dekorasyon amaçlı veya aydınlatma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Avizeler, modern ve eski tarz olarak iki kısım altında değerlendirilebilir.

 

Yaygın olarak en çok cami avizeleri gözümüze çarpar. Camilerin o muhteşem havasına en çok avizeler yakışır. Osmanlıdan günümüze kadar süre gelen Osmanlı mimarisi avizelere de yansımıştır. Şöyle ki avizelerin yapıldığı camlardan, metal kısımlarına kadar olan yerlere uygulanan işlemeler Osmanlı esintileri denilen hissi yansıtmaktadır. Camiler de bulunan cami avizesi içerisinde aydınlatma seviyesi yüksek lambalar kullanılır. Camiler gece gündüz açık olan ve ışıkları hiç sönmeyen ikinci evimizdir.

 Avizeler Nasıl Malzemelerden İmal Edilir?

 

Avizeler, dipten uca kadar çeşitli malzemelerden üretilebilir. Asma kısmı genelde daha sağlam olması gerektiği için metal, bakır gibi sağlam yapıda olan malzemelerden oluşur. Aydınlatma kısmına doğru daha zarif ve hoş görünüm için camlar tercih edilir. Camlara istenilen türde şekil verilebildiği için yansıtılmak istenen tarz ne ise o yönde bir çalışma yapılabilir.

 

Camlar dışında daha az kullanımı olsa da etrafı metalle şekil verilmiş kumaşlar da avize imalatı için tercih edilebilir. Bu tarz tasarımlar proje avizeler üzerinde daha çok uygulanır. İstenildiği takdir de hem cam hem de kumaş kullanılabilir. Tabii bu kumaşlar ısınmaya karşı dayanıklı olan malzemelerden elde edilen kumaş türleridir. Avize imalatında önemli olan istediğiniz projedir. Hangi mekân için, nasıl bir türde avize istiyorsanız elde etmeniz mümkündür.