x

Evlerin dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden birisi olan avizeler evlerin tavanlarına asılan ve görkemli bir görünüm kazandıran olmazsa olmaz ışınlanmalardır. Bu durum yeni bir sektör kuruluşuna yol açmakta ve çeşitli avize firmalarının ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

 

Bu kuruluşlar hem dünyada hemde ülkemizde oldukça önemli bir yerde konumlandırılmaktadır. Dolayısıyla avize imalatı sektörünün kuruluşuna ve her yerde önem kazanmasına vesile olmaktadır. Aydınlatma çeşitlerinin yanısıra, çeşitli proje tasarımları ve uygulamaları da sürdürülmektedir.

Ülkemizde Uluslar arası alanda birçok ülkeye aydınlatma ürünleri ihraç edilmektedir. Evlerde yapılan değişiklik ve dekoratif değişimler aydınlatma sistemlerinin ve avize imalatı sektörünün çeşitlilik kazanmasına olanak sağlamaktadır.

 

Bir evin en göz kamaştırıcı ve dikkat çekici aolan kısmı avizelerdir. Buna bağlı olarak avize imalatı sırasında doğru kararlar alınmalı ve evin içerisinde kınumlandırmalarına dikkat edilmelidir.

 

Evin estetik hazzını ön planda tutan, ve göz alıcı bir görkem kazandıran avizeler, görsel olarak insanlarda ferahlatıcı bir his uyandırmaktadır. Bunun için de evin yapısına bağlı olarak avize seçimlerinin doğru yapılması ve doğru kararlar alınması gerekmektedir.

Bunun için de avize imalatı kuruluşunun üretimini yaparken, değişiklik gösteren ve evin yapısına uygun olarak üretimi yapılmaktadır.

 

Avize Türleri

 

Her evin ve apartmanın yapısına uygun olarak üretilen avizeler farklılık göstermektedir;

 

Mutfak Avizesi

Bu tamamen pratiklikle ilgili bir durumdur. Ailelerinizin ve misafirleri için en iyi şekilde ağırlanmak için mutfaklarda yemekler pişirilmektedir. Genel anlamda mutfaklarda gıda çeşitlerinin ve ve kiler malzemeleri yada buzdolabı gibi ürünler yer almaktadır.

 

Bunlar har evde olan tekdüze ürünlerdir. Ancak bunları daha şık ve daha görkemli kılmak için çeşitli aydınlanma ürünleride kullanılabilir avizelerde bu ürünlerden bir tanesidir.

 

Mutfağın atmosferini değiştirecek ve şık bir görünüm kazandıracak avizeler evin dekorasyonuna göre imal edilmektedir. Normal klişe ve herkesin kullandığı sarkıt ve sıradan avizeler kullanmak yerine daha şık ve mutfakları görkemli kılacak avize çeşilerinin kullanılması daha olası olmaktadır ve her geçen gün daha çok rağbet görmektedir.

 

Bu avizeler yalnızca ışık saçmakla kalmaz bunlardan çok daha fazla özelliklere sahiptirler.

 

Yemek Odası Avizesi

 

Eve gelen konukların en güzel şekilde ağırlanması ve şık tasarımlarıyla aile misafirlerinin etileşimine sebep olmaktadır.

Normal sıradan bir avize herkes için aynı etkiyi bırakır ancak tüketicinin istediği türden sıradışı avizeler misafirlerin etkisine mazhar olmaktadır. Bu da kalıcı ve güzel bir anı olarak dostlarınızın ve sevdiklerinizin hatırında kalmasına sebep vermektedir.

 

Salon Avizesi

 

Oturma odaları evde en çok kullanılan alanlardır. Bunun amacı ailenizle çocuklarınızla birlikte oturup hoşça vakit geçirmektir. Ancak bunda normal ve sıradan bir avize kullanmak yerine oturanlarda ferrahlatıcı ve görkemli bir manzara sunan bir ışıklandırma sistemi kurulmaktadır.

Avize ise içeri girer girmez bu ihtişimlı manzarayı sunacak bir etkendir. Salonun ortasında kurulması evin tüm atmosferini değiştirmektedir. Ve eve farklı bir görünüm kazandırmaktadır.

 

Avize Projeleri ve İmalatı

 

Avizeler genel anlamda en çok yürünülen ve dolaşılan yerlerde yapılandırılmaktadır. Bu amaçla çok fazla aşşağıya doğru sarkmamaları gerekmektedir. Bu da tavaın yüksek yada alçak olmasıyla doğru orantılıdır. Yani; yüksek tavanlarda uvun alçak tavanlarda ise kısa avizeler kullanılmaktadır.

Buna bağlı olarak proje avizeler üretilmektedir. Aynı zamanda odanın geniş yada darlığı büyük yada küçüklüğüne göre de avize üretimi yapılmaktadır. Ve çeşitli hesaplamalar la bu ölçümler belirlenmektedir.

Önceleri proje avizeler üretimine başlandığı zaman odanın enine boyuna bir şekilde ölçümlemesi yapılmaktadır. Yani; enine ve boyuna şeklinde ölçümü yapılıyor ve bu ölçüler birbirleriyle toplanmaktadır. Çıkan sonuç ise 12’ye bölünmektedir. Ve ordan da çıkan sonuç avizenin çapını belirlemektedir. Böyle pratik hesaplamalarla proje avizeler hesaplamaları yapılmaktadır.

Odanın yüksekliği metre bazında ölçülecekse eğer, avizenin yüksekliği belirlendiği zaman her metre için 22 yada 26 cm yeterli olmaktadır. Buna bağlı olarak proje avizeler ölçüldüğü zaman mutfaklar genel anlamda daha yüksek olduğu için daima yüksek avizeler kullanılmaktadır.